NYC

TrimLab, A Garment Center Must See!

February 10, 2014

 photo 1_zpsfd2e65ef.jpg 
TimLab today, NYC Garment Center.
 photo november1959_zps14cf63da.jpg
November 1959, NYC Garment Center.

 photo trimlab_zpsfa9fd006.jpg
TrimLab today, NYC Garment Center.

 photo DSC_0211_zpsc0327636.jpg 
TrimLab today, NYC Garment Center.
 photo early1900s_zps671bd7e1.jpg 
NYC Garment Center early 1900s.
 photo trimlab-7762_zpsfdb61be5.jpg 
TrimLab today, NYC Garment Center.
Recently I had the pleasure of visiting one of the greatest fastener & trim companies in the garment center, TrimLab. Words fail me at where to even begin to describe how wonderful this company is. From their products to the wonderful people who run it, it’s all amazing! I think what I love most about TrimLab, is the history each partner in the company has with the garment center and fashion industry. These guys are the real deal! Those true New Yorkers who know the industry inside and out because it has been passed down to them from generation to generation. All together, the companies at TrimLab have hundreds of years of combined experience.

TrimLab is a hub for all your fastener & trim needs. With a collaboration of several companies under it’s roof, you can find everything from…
 • Zippers/zipper pulls
 • Metal/plastic fasteners for sportswear, lingerie, and swimwear
 • Bra cups and foam shapes
 • Interlinings
 • Specialty threads and elastics
 • Notions

Not to mention excellent customer service along with it! TrimLab, offers the rare convenience of sampling and customizing a wide selection of high quality products in one comfortable, inspiring location. Trust me when I say, you will want to work with them! If you’re a fashion designer or fashion design company, be sure to check them out for all your fastener and trim needs in the city! When I asked the guys what is one thing they would love for people to know about them, the said “Experience is alive and well at TrimLab!” It’s true!

 Be sure to check them out…

The TrimLab Showroom
252 W. 37th Street
3rd Floor East, New York, NY 10018
212-279-2067


Love, 

 photo T-signature-blog-j_zps2ddad54c.jpg

Pinterest

8 thoughts on “TrimLab, A Garment Center Must See!

 1. Bye Bra

  This is a very informative article.I was looking for these things and here I found it. I am doing a project and this information is very useful me. If you are interested, but this is my duty to inform you that virtual administrative assistant a very dedicated service and can be applied anywhere you want and get better results.

  breast lift tape

  Reply
 2. Michael Graham

  Naše neviditelná podprsenka s okamžitým účinkem je “made in Holland” a vyrobena největším výrobcem náplastí – 3M. Distancujeme se od čínské napodobeniny produktu, která může mít negativní vliv na pokožku. Neviditelnapodprsenka.cz není jen lepící páska, ale průhledná, voděodolná, hypoalergenní lepící páska, kterou jste u jiných výrobců ještě neviděli.
  Tuto vysokou kvalitu jsme schopni poskytovat díky naší spolupráci s ByeBra.com. V důsledku spolupráce s 3M se Bye Bra prodává v mnoha zemích a díky vysokému počtu prodaných kusů je Bye Bra schopna poskytovat neviditelné podprsenky za přijatelnou cenu. Jsme pyšní na to, že Vám můžeme doručit tuto mimořádnou kvalitu. Věříme, že existuje mnoho importů, kterým bychom naše prsa nesvěřili a to bylo jedním z důvodů k založení těchto webových stránek.
  Proto máme právo se nazývat experty v neviditelných podprsenkách – průhledných, nalepovacích páskách. Pokud máte nějaké dotazy týkající se materiálu, kvality nebo potřebujete pokyny k použití, které naleznete v tomto Bye Bra videu, neváhejte nám zavolat nebo poslat email přes naš kontaktní formulář.
  Neviditelná podprsenka
  Neviditelných podprsenek
  Podprsenka bez raminek

  Reply
Add Comment RegisterLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *